Спорт і ФітнэсФутбол

Андрэй Саламаціна: біяграфія, футбольная кар'ера

Андрэй Саламаціна - адзін з асноўных футбалістаў маскоўскага "Лакаматыва" канца 90-х - пачатку 2000-х гадоў. Менавіта ў гэты перыяд "чыгуначнікі" дабіліся найбольшых поспехаў на расійскай і міжнароднай арэне, а Саламаціна разам з іншымі зоркамі таго перыяду - Чугайновым, Джанашыя, Аўчыннікавым - былі самымі яркімі гульцамі айчыннага чэмпіянату.

На світанку кар'еры

Андрэй Саламаціна нарадзіўся ў Маскве 9 верасня 1975 года. Футболам захапіўся яшчэ ў раннім дзяцінстве з падачы бацькі. Тата і аддаў юнага Андрэя ў дзіцяча-юнацкую спартыўную школу алімпійскага рэзерву "Тарпеда" (Масква). Менавіта ў ёй былі зроблены першыя крокі, закладзены асновы умення працаваць на двух ключавых пазіцыях, на якіх Саламаціна гуляў пасля ўсю кар'еру - цэнтральны абаронца і апорны паўабаронца.

Першай дарослай камандай для Андрэя стала "Тарпеда" (Масква). У заяўку Саламаціна трапіў у 1992 годзе, калі яму было 16 гадоў. У тым сезоне "аўтазаводцы" гулялі ў Вышэйшай лізе, але пасля папярэдняга этапу працягнуць барацьбу за медалі не змаглі, не хапіла ўсяго трох ачкоў. Саламаціна ў сілу юнага ўзросту і недасведчанасці дэбютаваць у тым сезоне так і не змог.

Ў другую лігу

На наступны сезон набірацца вопыту і Маці Андрэй Саламаціна адправіўся ў сталічную Траска. Гэта была каманда, заснаваная на базе ФШМ ( "Футбольная школа моладзі"), так калектыў называўся пры Савецкім Саюзе. У папярэднім сезоне Траска паспяхова для сябе выступіў у 3-й зоне 2-й лігі чэмпіянату Расіі, заняўшы 15-е месца. Гэта лепшае дасягненне каманды ў айчынным першынстве.

У 1993 годзе Траска трапіла ў 4-ю зону. Саламаціна з першых жа матчаў заняў месца ў аснове абароны. Сезон атрымаўся доўгім, цяжкім і неадназначным. У 42 матчах перамагчы атрымалася ўсяго 10 раз, пры 19 паразах. Як вынік - 16-е месца і, як і многія каманды ў тым сезоне, з-за змены фармату турніру, Траска адправілася ў 3-ю лігу.

Саламаціна правёў тут і наступны сезон. На гэты раз атрымалася стаць 12-мі. За 2 сезону Андрэй з'яўляўся на поле 47 раз, забіўшы 8 мячоў.

Пад кіраўніцтвам Сёміна

У міжсезонне Саламаціна Андрэй Юр'евіч атрымаў запрашэнне ад галоўнага трэнера маскоўскага "Лакаматыва" Юрыя Сёміна і прыбыў у размяшчэнне "чыгуначнікаў". Так адкрылася самая паспяховая старонка яго кар'еры.

Малады, але дзёрзкі Саламаціна адразу знайшоў сваё месца ў камандзе. З першых жа матчаў яго сталі падпускаць да гульняў. Спачатку выходзіў на замену ў канцоўцы, неўзабаве заваяваў сабе месца ў аснове. Дэбют адбыўся ў першым жа туры ў хатняй гульні з самарскімі "Крыламі Саветаў". Саламаціна выйшаў на замену на 70-й хвіліне пры ліку 1: 1 замест Арсена Аюпова. За 5 хвілін да фінальнага свістка "чыгуначнікі" зарабілі пенальці, якое рэалізаваў Аляксей Касалапаў. У застаўшыся час усё біліся, каб захаваць перамогу, Саламаціна нават атрымаў сваю першую жоўтую картку. Здабыць 3 ачкі ў тым матчы ўсё ж удалося.

Сезон 1995 гады апынуўся паспяховым для "Лакаматыва", каманда заваявала сярэбраныя медалі, саступіўшы 6 ачкоў маскоўскаму "Спартаку".

першы трафей

На наступны год усё склалася так удала. Па выніках сезона "Лакаматыў" апынуўся толькі толькі на 6-м месцы. Затое Андрэй Саламаціна заваяваў свой першы трафей - Кубак Расіі.

Яшчэ на стадыі 1/16 фіналу быў разгромлены піцерскі "Зеніт" - 4: 0, у 1/8 з такім жа лікам абыграны "Уралмаш". Саламаціна да таго часу ўжо быў гульцом асноўнага складу. Далей з лікам 1: 0 атрымалася прайсці Камышынскі "Тэкстыльшчык" і маскоўскае "Дынама". У фінале "Лакаматыву" дасталася самая моцная каманда тых гадоў - "Спартак".

Саламаціна Андрэй Юр'евіч ў тым матчы выйшаў у стартавым складзе. Першы тайм апынуўся насычаным падзеямі - каманды абмяняліся двума мячамі. Затое ў другой палове сустрэчы барацьба была больш упартай. Лёс трафея вырашыў гол Юрыя Драздова за пяць хвілін да канца асноўнага часу. 3: 2 на карысць "Лакаматыва".

кубкавая каманда

У Кубку Расіі разам з "Лакаматывам" яшчэ 3 разы станавіўся пераможцам Андрэй Саламаціна. Футбаліст заваяваў трафей ў 1997 годзе, калі ў фінале было абыграць маскоўскае "Дынама" - 2: 0.

У 2000 у фінале супраць ЦСКА Саламаціна замянілі у перапынку пры ліку 1: 1. Перамогу ўдалося здабыць толькі ў дадатковы час, вырашальны гол забіў Ілля Цымбаларь на 113-й хвіліне.

У 2001 годзе ў фінале па пенальці быў абыграны Махачкалінскім "Анжы", праўда, Андрэй у тым сезоне ў вырашальных матчах удзел не прыняў.

У чэмпіянаце ў складзе "Лакаматыва" удалося заваяваць яшчэ адну "бронзу" і тры сярэбраныя медалі.

Саламаціна ў еўракубках

У еўракубках Саламаціна дэбютаваў за "Лакаматыў" у першым раўндзе кубка УЕФА. У сапернікі "чыгуначнікам" дасталася грозная мюнхенская "Баварыя". Нягледзячы на гэта маладая каманда Сёміна ў першым матчы не стушаваліся і перамагла ў гасцях - 1: 0. Праўда, зваротны ўдар немцаў быў разбуральны, у Чаркізава "Лакаматыў" быў біт 0: 5.

На наступны год "чыгуначнікі" трапілі адразу ў 1/16 кубка УЕФА. У гэтым раўндзе не без працы прайшлі харвацкая "Вартекс" (1: 0, 1: 2). А ў 1/8 пацярпелі два паражэнні ад партугальскай "Бенфікі" (0: 1, 2: 3).

Нашмат больш паспяхова стаў сезон 1997/98 гадоў. Спачатку ўпэўнена пройдзеная беларуская "Белшына" (2: 1, 3: 0), затым турэцкі "Коджаэлиспор" (2: 1, 0: 0). У 1/4 фінале ў супернікі дастаўся грэцкі АЕК. Першы матч у Афінах завяршыўся ўнічыю, сустрэча ў адказ у Маскве таксама сканчалася з роўным лікам, але ўжо 1: 1, што задавальняла грэкаў. Выратаваў "Лакаматыў" Ігар Чугайнаў, забіўшы гол на апошніх хвілінах матчу.

Казка скончылася ў паўфінале. "Лакаматыў" мінімальна саступіў у Германіі "Штутгарту" - 1: 2, аднак, у сустрэчы ў адказ у Маскве заўзятары галоў так і не ўбачылі.

На наступны год "Лакаматыў" зноў дайшоў да паўфіналу кубка УЕФА. На гэты раз першы матч супраць рымскага "Лацыё" у Маскве завяршыўся ўнічыю 1: 1, а сустрэча ў адказ скончылася з нулямі на табло. Такі расклад зладзіў італьянцаў.

У 2000 годзе адбыўся дэбют "Лакаматыва" ў Лізе чэмпіёнаў, паўдзельнічаў у ім і Андрэй Саламаціна. Біяграфія спартсмены ў вялікім еўрапейскім футболе пачалася ў Турцыі ў гульні супраць «Бешыкташа» ў 3-м кваліфікацыйным раўндзе турніру. Паспяховым той дэбют ніяк не назавеш, каманда Сёміна прайграла 0: 3. Падобным чынам склаўся і матч у адказ, зноў паражэнне - 1: 3.

За 6 сезонаў у "Лакаматыве" Саламаціна правёў на полі 143 матчу, адзначыўшыся 7 забітымі мячамі.

Пераход у ЦСКА

З 2002 года Саламаціна адправіўся ў маскоўскі ЦСКА. Стаў гульцом асноўнага складу і тут. У першы ж сезон у новай камандзе скончыў першынство, падзяліўшы першае месца са сваім былым клубам - "Лакаматывам". У 30 матчах каманды набралі па 66 ачкоў. ЦСКА атрымаў 21 перамогу, на 2 больш, чым "чыгуначнікі", аднак па правілах таго сезона лёс трафея вырашаў "залаты" матч.

Ён адбыўся 21 лістапада на стадыёне "Дынама" ў прысутнасці 34 тысяч заўзятараў. Саламаціна выйшаў у асноўным складзе супраць каманды, якая зусім нядаўна была для яго родная.

"Лакаматыву" атрымаўся хуткі гол, на 6-й хвіліне лік адкрыў Дзмітрый Лоськов. Гол гэты ў выніку апынуўся адзіным. "Лакаматыў" упершыню стаў чэмпіёнам Расіі, а Саламаціна зноў атрымаў сярэбраныя медалі.

Кар'еру ў ЦСКА Андрэй скончыў у 2003 годзе, згуляўшы ўсяго 64 матчы, у якіх забіў 4 мячы.

Зборная на чэмпіянаце свету

Пачатак двухтысячных гадоў у кар'еры Саламаціна - самае паспяховае час, менавіта тады яго запрасілі гуляць за нацыянальную зборную. Андрэй дэбютаваў у камандзе 18 лістапада 1998 года ў таварыскім матчы супраць бразільцаў. Гульня не задалася з самага пачатку, ужо да 20-й хвіліне ведзьмакі мяча вялі 2: 0 і на 32-й хвіліне Саламаціна саступіў месца на поле Корнаухову. Тая гульня скончылася адным з самых буйных паражэнняў зборнай - 1: 5.

Затым Саламаціна выклікаўся на таварыскія матчы ў 2000 годзе, а ў 2002 трапіў у заяўку на чэмпіянат свету ў Японіі і Паўднёвай Карэі. Напярэдадні турніру згуляў у таварыскім турніры на кубак LG. У паўфінальным матчы з беларусамі зраўняў лік з пенальці, забіўшы свой першы гол за зборную.

На мундыялі Саламаціна быў гульцом асноўнага складу. Аднак зборная выступіла няўдала. Перамогшы ў першым матчы Туніс - 2: 0, пацярпела дзве паразы - 0: 1 ад Японіі і 2: 3 ад Бельгіі. Саламаціна адыграў усе матчы без замен, атрымаўшы дзве жоўтыя карткі.

Ў нашы дні

Пасля сыходу з ЦСКА Саламаціна адправіўся ў краснадарскую "Кубань", але там правёў усяго 8 матчаў. Адтуль у паўднёва-карэйскі "Соннам Ильхва Чхонма" (і там з'явіўся на поле толькі 2 разы).

Гуляў за ўкраінскую "Абалонь", самарскія "Крылы Саветаў", ніжагародскі "Спартак", Махачкалінскім "Анжы" і маскоўскае "Тарпеда". Але нідзе замацавацца не змог, ня правёўшы нават 20 матчаў за адну каманду. У зборную Саламаціна больш не выклікаўся. Завяршыў кар'еру ў 2007 годзе ва ўзросце 32 гадоў.

Сёння Андрэй Саламаціна - трэнер. На гэты ніве ён робіць толькі першыя крокі. Працуе памочнікам настаўніка маладзёжнай каманды клуба другога дывізіёна. Яго новы клуб ФК "Чертаново".

Каманда зорак з неба не хапае. У мінулым сезоне ў зоне "Цэнтр" ФК "Чертаново" заняло толькі 11 месца, атрымаўшы 8 перамог у 26 матчах. Галоўная задача Саламаціна на дадзеным этапе - выхаваць таленавітую моладзь.

Copyright © 2018 be.delachieve.com. Theme powered by WordPress.