Навіны і грамадстваЗнакамітасці

Біятланіст Яўген Усцюгаў: біяграфія і дасягненні

Яўген Усцюгаў на сённяшні дзень з'яўляецца адным з самых маладых і перспектыўных спартсменаў. Ён ні на хвіліну не спыняецца і працягвае дасягаць ўсё новых вяршынь у сваёй спартовай кар'еры. Яго ведаюць і любяць мільёны людзей па ўсёй планеце. Ён - кумір пачаткоўцаў біятланістаў!

Яўген Усцюгаў: біяграфія, дзіцячыя гады

Будучы біятланіст з'явіўся на гэты свет у 1985 годзе, 4 чэрвеня, у выдатным горадзе Краснаярску. Можна з упэўненасцю сцвярджаць, што свае здольнасці да спорту Жэня атрымаў яшчэ да свайго нараджэння. Бо яго бацькі былі даволі знакамітымі спартсменамі на той час. І таму, калі ў сям'і Устюгова нарадзілася двое хлопчыкаў, бацькі тут жа прыняліся займацца іх фізічным развіццём. Пачынаючы з трохгадовага ўзросту, Устюгов і яго брат штодня трэніраваліся разам з імі. Становячыся старэй, хлопчык пачаўся актыўна захапляцца горным скалалажаннем.

Школьныя гады Яўгена праходзілі даволі весела і разнастайна. Ён быў вельмі актыўным дзіцем. Ні адно спартовае мерапрыемства не абыходзілася без яго ўдзелу. Менавіта на адным з конкурсаў ў 1997 годзе яго ўбачыла трэнер па біятлоне, жонка Віктара Ермакова. Разглядзеўшы у хлопчыку добрыя здольнасці, яна прапанавала яму паспрабаваць свае сілы ў гэтым выглядзе зімовага спорту.

далейшы шлях

Чым займаецца Яўген Усцюгаў пасля заканчэння школы? Здавалася ўжо зразумелым, што ён будзе паступаць на фізкультурны факультэт. Але воляю лёсаў маладому чалавеку не ўдаецца гэтага зрабіць. І ён ён становіцца студэнтам Дзіўнагорск вучылішча алімпійскага рэзерву. Правучыўшыся некалькі гадоў, Жэня прымае рашэнне працягваць сваю вучобу на лесоинженерном факультэце, які яму ўдалося скончыць з адзнакай у 2010 годзе.

Пачатак спартыўнай дзейнасці

Калі ж у жыццё будучага спартсмена увайшоў біятлон? Устюгов Яўген падчас свайго навучання быў удзельнікам спаборніцтваў, якія ў 2005 годзе праходзілі ў Фінляндыі. Удзельнічаючы ў індывідуальных гонках, маладому чалавеку атрымалася заняць 12, у гонках з перасьледам - 36, а падчас спрынту - 42 месца. Ужо праз год, удасканаліўшы свае спартыўныя навыкі, Жэня адпраўляецца на Чэмпіянат свету, які на гэты раз праводзіўся ў Нью-Ёрку. На здзіўленне ўсім, яму ўдалося заняць прызавую прыступку п'едэстала ў гонцы пераследу. На эстафеце Жэня быў другім, а ў спрынце паказаў чацвёрты вынік. Менавіта з гэтага года кар'ера будучага чэмпіёна пачынае набываць абароты і імкліва развівацца.

Зорныя этапы спартыўнай кар'еры

Яўген Усцюгаў - біятланіст, які дасягнуў высокіх вынікаў. Наступным важным спаборніцтвам для спартсмена становіцца Кубак Еўропы 2006-2007 гадоў. Падчас спрынту Устюгов займае 12 месца, пры гэтым ён адстае ад пераможцы ўсяго толькі на 3 хвіліны. У гонцы пераследу Жэня быў ужо другім. Тут яму не хапіла 25 секунд да фінішу, пры тым, што ад перамогі яго аддзяляў толькі адзін промах па мішэні.

Калі пачаліся праводзіцца другія этапы кубка, маладому чалавеку прыйшлося выдатна папрацаваць. Яго старанні ўвянчаліся 25 месцам на спрынтэрскай гонцы. Ад пераможца ён адстаў на паўтары хвіліны і зрабіў усяго толькі 3 промахі. У наступным спрынце Устюгов займае 50 месца, пры гэтым адстаўшы ад галоўнага суперніка амаль на 3 хвіліны. Дадзеныя няўдачы не зламалі маладога біятланіста. Гэта наадварот, паслужыла стымулам да больш плённай працы.

Падарожжы па свеце

Прымаючы ўдзел у многіх турнірах і чэмпіянатах, Яўгену даводзілася даволі шмат часу праводзіць па-за домам. Тым не менш, адносінамі з блізкімі ў яго не псаваліся. Устюгов заўсёды адчуваў падтрымку бацькоў і сяброў. Пабыўшы ў многіх кутках Зямлі, Жэня даведаўся шмат новага, што надавала яму яшчэ больш сіл для барацьбы.

Чэмпіянат свету, які ў 2007 годзе праходзіў у Балгарыі, прыемна парадаваў усіх прыхільнікаў Яўгена. Тут ён заняў 20 месца, і ў яго быў толькі адзін промах, а адлегласць ад яго суперніка дасягала дыстанцыі ў 2 хвіліны 40 секунд. Калі адбывалася эстафета, разам з камандай біятланісту ўдалося заняць 5 месца, што значна павялічыла энтузіязм пачаткоўца спартсмена.

Узімку 2007 года Устюгов прылятае на радзіму для таго, каб прыняць удзел у спаборніцтвах, якія насілі назву «Іжэўску вінтоўка». На гэты раз яму ўдалося заняць пераможнае другое месца. Разрыў з галоўным канкурэнтам складаў 39 секунд.

Пасля гэтага Жэня адпраўляецца на Кубак Свету ў Нарвегію. Пераможных тытулаў спартсмену не атрымоўваецца заваяваць, але, тым не менш, ён заяўляе пра сябе як пра даволі моцным суперніку, якога не варта недаацэньваць.

Ужо ў 2008 годзе Устюгов рэабілітуецца і на чэмпіянаце Расіі, ён заслужана выйграе сярэбраны медаль. Пасля гэтага яму ўдаецца заняць першае месца на Кубку Еўропы. Тады ён выйграў спаборніцтва, не зрабіўшы ніводнага промаху. Перамога на гэты раз была бліскучага!

Праз год спартсмен адпраўляецца на Кубак Свету ў Оберхоф. У гонцы пераследу яму ўдаецца стаць сёмым, а на спрынце - заняць 8 месца.

Яўген Усцюгаў - усенароднае ўлюбёнец!

XXI Алімпійскія Гульні сталі для Яўгена дэбютам. Толькі там ён змог заявіць пра сябе як пра моцную удзельніку. Хоць яму і супрацьстаялі даволі сур'ёзныя праціўнікі, падчас спрынту ён займае 15 месца, у гонцы пераследу Жэня фінішаваў пятнаццатым ў агульным спісе.

Залаты алімпійскі медаль ўпрыгожыла грудзі спартоўца 21 лютага на масавым старце. Дзякуючы сваім намаганням і працы біятланіст абыходзіць усіх сваіх супернікаў і за кароткі прамежак часу дасягае пераможнага фінішу. Па заканчэнні гульняў Яўгена ўзнагародзілі Ордэнам Дружбы.

Вясной 2011 года Устюгов сумесна з С. Сляпцовай занялі ганаровае першае месца ў гонцы World Team Challenge.

Яўген па сённяшні дзень працягвае актыўна трэніравацца і прымаць удзел у многіх спаборніцтвах. Зусім нядаўна яму прысвоілі званне Заслужанага майстры спорту.

Асабістае жыццё Устюгова

Нягледзячы на шчыльны працоўны графік, Яўгену атрымалася стварыць моцную сям'ю. Са сваёй будучай жонкай ён знаёміцца на чарговых спаборніцтвах. Выбранніцай Устюгова становіцца спартсменка Аляксандра Бондарава. Праз некалькі гадоў пасля знаёмства маладыя людзі гуляюць вяселле. І ўжо ў 2010 годзе ў Яўгена нараджаецца дачка Вераніка. Жонка біятланіста прымае рашэнне завяршыць спартовую кар'еру і аддацца сямейным клопатам. Калі малой споўнілася 3 гады, тата ўжо паставіў яе на лыжы. Узімку 2014 года на свет з'явілася другая дачка, Яўгенія. Са сваімі роднымі ён імкнецца праводзіць вельмі шмат часу, і ў яго гэта выдатна атрымліваецца!

Copyright © 2018 be.delachieve.com. Theme powered by WordPress.