Спорт і ФітнэсФутбол

Валявая перамога: сутнасць тэрміна і знамянальныя матчы

Валявая победа- гэта досыць рэдкая з'ява ў розных відах спорту. Для дасягнення валявой перамогі каманда павінна праявіць вельмі моцны характар і стойкасць, жаданне дасягнуць жаданага выніку ў што б там ні стала. У такіх матчах вельмі часта выяўляюцца лідэрскія якасці асобных выканаўцаў і сіла духу калектыву ў цэлым.

Валявая перамога ў футболе - што гэта?

Напэўна, далёкія ад спорту людзі могуць не адразу зразумець сутнасць тэрміна. Справа ў тым, што часам камандам прыходзіцца прыкладаць волю, сілы да перамогі і пры ліку 0: 0. Напрыклад, можна ўспомніць паядынак другога тура Еўра-2016 паміж зборнымі Францыі і Албаніі. Да 90-й хвіліны трымаўся роўны кошт, хоць французы мелі значную перавагу. У кампенсаванай арбітрам час будучыя фіналісты хатняга Еўра змаглі забіць два мячы без адказу. Але гэта не валявая перамога!

Ўжыванне такога спартыўнага тэрміна дарэчы толькі ў тым выпадку, калі перамогу атрымлівае каманда, прапусцілая першай. Дапусцім, у таварыскім матчы паміж зборнай Украіны і Румыніі перад Еўра-2016 румыны адкрылі лік на 22-й хвіліне паядынку, але ў выніку ўкраінскія спартсмены выйгралі 4: 3.

Валявыя перамогі ў фіналах буйных турніраў

Самымі буйнымі турнірамі ў футболе лічацца:

• чэмпіянат свету;
  • чэмпіянат Еўропы;
  • Кубак еўрапейскіх чэмпіёнаў;
  • Кубак УЕФА (Ліга Еўропы).

У гісторыі сусветнага футбола ёсць некалькі матчаў з валявымі перамогамі, якія запомніліся заўзятарам на дзесяцігоддзі і могуць прыводзіцца як прыклад для выхавання характару юных спартсменаў.

Успомнім фінал чэмпіянату свету 1930 гады паміж Аргенцінай і Уругваем. Вядома, удзельнікаў таго матчу і заўзятараў, якія наведалі той фінал, ужо няма ў жывых, але гэта быў першы сур'ёзны камбэк у фінале. Аргентынцы ў тым матчы першымі адкрылі лік і выйгралі першы тайм - 2: 1. Аматары футбола выдатна ведаюць, што першымі чэмпіёнамі сталі уругвайцы. У другім тайме яны тройчы ўразілі вароты сваіх супернікаў і выйгралі 4: 2.

Фінал ЛЧ 1998/1999, у якім з-за татальнага нешанцавання ў першым паўфінале з "Баварыяй" ня адыграла "Дынама" Валерыя Лобановского, памятаюць, напэўна, усё заўзятары старэй 23-25 гадоў. Форвард "Баварыі" Марыё Баслер на 6-й хвіліне выканаў штрафны прыгожым обводящим ударам вакол сценкі. Брамнік "Манчэстар Юнайтэд" Эдвін ван дэр Сар не змог парыраваць гэты ўдар. Манкуніянцы вельмі шмат атакавалі на працягу ўсяго спаборніцтва, але не маглі забіць легендарнаму Оліверу Кану. Развязка надышла на 90 + 1 і 90 + 3 (гэта значыць у кампенсаванай да другога тайма час), калі Оле-Гунар Сульшер і Тэдзі шэрынг двойчы забілі пасля падачы кутніх. Перамога "МЮ" з лікам 2: 1 назаўсёды засталася ў сэрцах заўзятараў футбола.

У 2005 годзе здарылася яшчэ больш цяжкая валявая перамога. У фінале ЛЧ сустрэліся "Мілан" і "Ліверпуль". Італьянская каманда ў першым тайме тройчы забіла ў вароты ангельцаў, не прапусціўшы пры гэтым ніводнага мяча. Здавалася, што каманда Андрэя Шаўчэнка ўжо не адпусціць суперніка. Але тое, што адбылося на поле з 45-й па 60-ю хвіліну, інакш як цудам не назавеш. Пасля прайгранага ўшчэнт першага тайма мерсісайдцаў змаглі адыграцца і давесці справу да серыі пенальці, у якой яны і атрымалі перамогу.

Савецкая і расійская зборныя па футболе

Валявыя перамогі зборнай Расіі па футболе, на жаль, сустракаюцца не так ужо і часта. Прычым гэтая праблема сыходзіць каранямі ў савецкае мінулае. Але ж ёсць і светлыя старонкі!

Напрыклад, ўспомнім даўно забытыя Алімпійскія гульні 1952 году. У 1/8 фіналу зборная СССР гуляла з Югаславіяй. Пасля 1-га тайма нашы прайгравалі югам 0: 4. У пачатку 2-га тайма лік быў 1: 5, але намаганнямі Усевалада Баброва і Васіля Трафімава каманда СССР дамаглася права на перагулёўку, зраўняўшы лік на 89-й хвіліне.

Безумоўна, былі валявыя перамогі і ў расійскай зборнай. У 2015 годзе расейцы праводзілі таварыскі матч з Беларуссю. Першымі адкрылі лік расейцы на 20-й хвіліне. Але затым форвард казанскага "Рубіна" Сяргей Кісляк двойчы забіў у вароты Ігара Акинфеева, але ў выніку футбалістам зборнай Расеі атрымалася яшчэ тройчы прабіць абарону Беларусі. Валявая перамога залічваецца і ў такім выпадку.

зборная Украіны

Першая перамога з воляй ў каманды Украіны зафіксавана 18 мая 1993 года ва Вільні. Літоўцы адкрылі лік на 4-й хвіліне, а ўкраінцы забілі на 18-й і 22-й хвілінах. 25 мая 1994 года Украіна прымала Беларусь. Першы тайм скончыўся з лікам 0: 1, але затым ўкраінцам атрымалася забіць 3 мяча ў другім тайме. 6 верасня 1995 гады ў афіцыйным матчы-адборы да мундыяля-1998 літоўцы таксама забілі першымі ў сябе дома і выйгралі 1-й тайм. Гэты факт не перашкодзіў ўкраінцам ў другой палове адправіць 3 мяча ў вароты прыбалтаў. Трэцяя валявая перамога над літоўцамі была дасягнута ў Кіеве 13 жніўня 1996 года. Віктар Лявоненка зраўняў лік на 45-й хвіліне (1: 1), а матч у выніку скончыўся 5: 2 на карысць Украіны.

спартыўныя стаўкі

Як вядома, зарабляць грошы можна, робячы ўдалыя стаўкі на спорт. У асноўным гульцы ставяць на перамогу гасцей або гаспадароў, нічыю, колькасць забітых мячоў. Але ёсць і іншыя опцыі. Што такое "валявая перамога" ў стаўках? Калі вы лічыце, што ў матчы "Дынама" (Кіеў) - "Шахцёр" (Данецк) выйграюць дынамаўцы, але першымі заб'юць гарнякі, можаце смела ставіць на валявую перамогу кіяўлян. Калі гульня скончыцца менавіта так, вы зможаце забраць выйгрыш.

Валявая перамога ў футболе (што гэта такое, мы разгледзелі ў артыкуле) - гэта заўсёды выдатнае і захапляльнае відовішча.