Спорт і ФітнэсФутбол

Еўра-1988 па футболе: вынікі і цікавыя факты

Чэмпіянат Еўропы па футболе нарэшце-то дабраўся да ФРГ - найбольш тытулаванай зборнай у гэтым турніры. Еўра-1988. не абыйшоўся без скандалаў. Пасля выбару месца правядзення краіны сацлягеру абвясцілі пра байкот мерапрыемствы, калі арганізатары будуць праводзіць матчы ў Заходнім Берліне. ФРГ не стала выпрабоўваць лёс. У цэлым чэмпіянат атрымаўся цікавым. Зборная гаспадароў у гэты раз не здолела высока забрацца. Затое бліснуў СССР, выйшаўшы ў фінал. Зборная прапусціла два папярэднія турніру і магла заваяваць тытул, але на шляху ўсталі галандцы.

фармат правядзення

Да 80-м гадам ужо вызначыліся з фарматам правядзення чэмпіянату. У фінальнай стадыі гулялі восем зборных: сем пераможцаў адборачных груп і краіна-гаспадыня. Каманды дзяліліся на дзве падгрупы. Магчымасць згуляць у паўфінале атрымлівалі па дзве зборных з групы.

Горада і стадыёны

Еўра-1988 па футболе прыняло восем палёў ФРГ у перыяд з 10 па 25 чэрвеня 1988 года.

• "Фолькспаркштадион" у Гамбургу (умяшчальнасць - 61 200).
  • "Паркштадион" ў Гельзенкірхене (умяшчальнасць - 62 000).
  • "Мюнгерсдорфер" у Кёльне (умяшчальнасць - 47 000).
  • "Вальдштадион" у Франкфурце-на-Майне (умяшчальнасць - 61 000).
  • Стадыён Ніжняй Саксоніі ў Гановеры (умяшчальнасць - 50 423).
  • "Рейнштадион" у Дзюсельдорфе (умяшчальнасць - 55 850).
  • "Олимпиаштадион" у Мюнхене (умяшчальнасць - 69 000).
  • "Некарштадион" ў Штутгарце (умяшчальнасць - 50 000).

Усе арэны былі выдатна падрыхтаваны, што і нядзіўна. ФРГ ўжо здаралася праводзіць буйное футбольнае мерапрыемства (ЧС-74), таму было вядома аб усіх тонкасцях. Нездарма была абрана менавіта гэтая краіна, бо за права правесці турнір змагаліся восем краін.

адборачны турнір

Лёсаванне адбылася 14 лютага 1986 года. 32 каманды-ўдзельніцы даведаліся, з кім трэба гуляць, і ўжо восенню адбыліся першыя сустрэчы.

група 1

У адборачным групу трапілі (па пазіцыях, занятым у групе):

• Іспанія (10 ачкоў);
  • Румынія (9 ачкоў);
  • Аўстрыя (5 ачкі);
  • Албанія (0 ачкі).

Зборная Румыніі ўжо прывыкла да пастаянных сустрэчам з Іспаніяй ў буйных турнірах. Трэба аддаць належнае іспанцам - яны былі заўсёды наперадзе. Многія скажуць, што румыны дрэнна гулялі, і будуць няправыя. За 25 гадоў Іспанія 4 разы перамагла, 3 разы згуляла ўнічыю і 3 разы прайграла Румыніі. Так што перавага тут мінімальная.

У класіфікацыі да Еўра-1988. Румынія супернічала з "фурией" да апошняга. У іх складзе ў тыя гады было поўна добрых футбалістаў. Нягледзячы на выдатную гульню румын, іспанцы абышлі іх у групе на 1 ачко і адправіліся ў фінальную стадыю.

• Мальта (2).

Папярэдні адбор да Еўра зборная Італіі праваліла, але гэты прайшла, хоць і не без праблем. Галоўнымі супернікамі італьянцаў з'яўляліся шведы і партугальцы. Другія вылецелі з гонкі па ўласнай дурасці. Пасля няўдалага выступлення на мундыялі зборная Партугаліі страціла многіх гульцоў, якія былі дыскваліфікаваныя. Тыя, што засталіся пакінулі каманду ў знак салідарнасці да таварышаў. Дзякуючы гэтаму, зборная ўжо не ўяўляла небяспекі.

Швецыя вельмі старалася. Зборнай атрымалася нават перайграць італьянцаў, але былі разгубленыя важныя ачкі ў іншых паядынках.

• Нарвегія (4).

У жорсткай барацьбе зборнай Савецкага Саюза зноў ўдалося патрапіць на буйны турнір. На Еўра 1988 гады каманда адправілася дзякуючы працы Валерыя Васільевіча Лобановского. Трапіла зборная ў няпростую групу. Тут і дзеючыя чэмпіёны Еўропы і няпростыя ГДР-цы. Да таго ж дзве каманды, якія з'яўляліся аўтсайдэрамі, але маглі зрабіць сюрпрыз.

Ісландцы здзівілі адразу ж, адабраўшы ачкі ў Францыі (0: 0), а затым і ў СССР (1: 1). Той жа ўвосень каманда Лобановского атрымала перамогу над французамі з лікам 2: 0. Наступны год прынёс новыя перамогі, дзякуючы якім каманда і адправілася на Еўра-1988..

група 4

становішча:

• Англія (11);
  • Югаславія (8);
  • Паўночная Ірландыя (3);
  • Турцыя (2).

У кваліфікацыйным раундзе Еўра-1988. склады Югаславіі і Англіі былі роўныя. Мінулыя гады паказвалі, што зборныя знаходзяцца на аднолькавым узроўні і можа адбыцца ўсё. На гэтым адборы англічане даказалі сваё званне «родапачынальнікаў футбола», двойчы абыграўшы галоўнага праціўніка. Прычым хатнюю гульню ў Бялградзе зборная прайграла з лікам 4: 1.

Дзве пакінутыя каманды занялі адпаведныя месцы, не аказаўшы ніякага ўплыву на лідэраў.

• Кіпр (1).

Мінулы ЧЕ галандцы прапусцілі. У гэты раз былі кінутыя ўсе сілы, каб патрапіць на Еўра-1988.. Вынікі каманды не прымусілі сябе чакаць пасля прыходу трэнера Ринуса Михелса. Да таго ж Нідэрландам пашанцавала з групай. Зборная Польшчы і Венгрыі ўжо не вызначаліся, як раней, хаця менавіта венгры не пусцілі галандцаў на мундыяль ў Мексіцы. Грэкі пасля ўсплёску ў адборы да ЧЕ-80 зноў сышлі ў цень. Асцерагацца Кіпра і зусім не было сэнсу. Аднак менавіта ў матчы з кіпрыётамі адбылася сітуацыя, з-за якой давялося ладзіць перагулёўку. Фанат галандцаў шпурнуў на поле петарду, якая кантузіі брамніка Кіпра (да таго моманту Нідэрланды вялі з лікам 8: 0). Была прызначаная перагуляць матч, у якой перавага зноў было за галандцамі (4: 0).

група 6

становішча:

• Данія (8);
  • Чэхаславакія (7);
  • Уэльс (6);
  • Фінляндыя (3).

Апошнія групы запомніліся жорсткай барацьбой да апошніх хвілін. Толькі вось прычынай гэтаму стала ня сіла зборных, а млявая гульня фаварытаў. Данія, якая ў тыя гады не ўяўляла небяспекі, з Уэльсам згуляла на роўных, атрымаўшы перамогу дома і прайграўшы на выездзе. Да канцоўцы адбору датчане падышлі на першым месцы, і выхад іх залежаў ад матчу Уэльс-Чэхаславакія. Чэхі ўжо разгубілі ўсе шанцы на выхад, а валійцы неабходная была перамога. Але першыя вырашылі не прапускаць Уэльс і дапамаглі Даніі.

• Люксембург (1).

Перад пачаткам адбору фаварытам з'яўлялася Бельгія, якая ўдала правяла нядаўні чэмпіянат свету. Спецыялісты лічылі, што аказаць супраціў змогуць Балгарыя і Шатландыя, якія таксама мелі пэўную вагу на сусветнай арэне. У выніку ўсё фаварыты праляцелі міма Еўра-1988. Сенсацыйна групу выйграла Ірландыя, якая да гэтага ні разу не трапляла на буйныя турніры. Трэніраваў каманду Джэк Чарльтон і здолеў навучыць іх гуляць у прывабны футбол. Вынік прыйшоў адразу. Зборнай ўдалося не прайграць Бельгіі, а затым перамагчы ў Шатландыі і дома абгуляць балгараў. Тым не менш выхад Ірландыі ў фінальную стадыю залежаў ад паядынку Шатландыя-Балгарыя. Нават нічыя выводзіла апошнюю з групы, і яна трымалася да апошніх хвілін. На 86-й вароты пабіў Гары Маккей. Цікава, што сам Джэк Чарльтон быў на рыбалцы, калі яму паведамілі пра трапленне на Еўра-1988.. Адпачынак прыйшлося адкласці ...

• Данія (0 ачкоў).

Данія, за якой сачылі тады многія, не змагла зрабіць цуд, прайграўшы ўсе матчы. Настаўнік каманды (Пионтек) хацеў пакінуць каманду, але кіраўніцтва ўгаварыць яго застацца яшчэ на адзін адборачны перыяд.

Зборная Іспаніі саступіла на другім этапе Італіі з мінімальным лікам. Ёй неабходна было абыграць ФРГ. Сітуацыя для яе знаёмая - некалькі гадоў таму трэба было здзейсніць нешта падобнае. Немцы за гэтыя гады сур'ёзна ўзмацніліся, на трэнерскі масток падняўся знакаміты Франц Беккенбауэр, таму ў цудоўнае выратаванне іспанцаў мала хто верыў. Да таго ж ФРГ гуляць было лягчэй, дзякуючы хатняму стадыёна і заўзятарам. Немцы ўпэўнена абыгралі "селексьон" (дублем вызначыўся Феллер) і занялі першае месца. Зборная Італіі размясцілася на другім з такім жа колькасцю ачкоў, але з меншай колькасцю галоў.

Адзельо Вичини выдатна падрыхтаваў італьянцаў. Зборная сваёй гульнёй уражвала заўзятараў. Італьянцы згулялі ўнічыю з гаспадарамі, а маглі і выйсці пераможцамі. Гол прапусцілі з-за хібы брамніка Дзенги. Дарэчы, гэты мяч стаў адзіным прапушчаным італьянцамі на групавым этапе.

група В

становішча:

• СССР (5 ачкоў);
  • Нідэрланды (4 ачкі);
  • Ірландыя (3 ачкі);
  • Англія (0 ачкоў).

СССР на Еўра-1988. пачаў гуляць няўпэўнена. Ёсць легенда, што з-за дрэннага старту адзін спартыўны журналіст напісаў артыкул: "А па сваім Ці квітку зборная СССР паехала ў Германію?" Што за журналіст і ў якой газеце выдавалася крыўдная артыкул - ніхто не ведае.

Першыя два матчы гульцы савецкай каманды правялі змрочна, але акуляры ўзяць змаглі. Стартавы паядынак супраць галандцаў быў выйграны цудам. Такія сітуацыі ў футболе называюць "адскокам". Перамогу зборнай прынёс гол, забіты абаронцам Васілём Рацом. Следам быў матч супраць Ірландыі. Тут усё таксама ішло не так вясёлкава. Вызначыўся Роні Уіла і мог прынесці сваёй камандзе перамогу. Стараннямі Пратасава змаглі адыграцца за 25 хвілін да канца сустрэчы, а бо маглі і яшчэ прапусціць.

Варта згадаць пра склад зборнай СССР. Еўра-1988 пакараць адправіліся самыя вядомыя футбалісты Савецкага Саюза таго часу. У склад патрапілі знакамітыя нападаючыя Алег Пратасаў, Аляксандр Заваров, а таксама Ігар Беланаў. У абароне бліскалі: Васіль Рац, Сяргей Алейнікаў, Вагиз Хидиятуллин, Алег Кузняцоў і Анатоль Дзям'яненка. Сярод паўабаронцаў можна вылучыць: Генадзя Літоўчанка, Аляксея Міхайлічэнка і Сяргея Гоцманова. Вароты абараняў Рынат Дасаев.

Парадаваць яркай гульнёй зборная СССР змагла толькі ў заключным матчы групы. Сапернічалі з Англіяй, якая ўжо страціла ўсе шанцы на ўваход. Брытанцы на турніры праваліліся, прайграўшы ўсе тры матчы. Галоўнай трагедыяй стала паражэнне ад Ірландыі. Суседзі дагэтуль успамінаюць тую гульню і называюць яе лепшай у гісторыі.

паўфінал

Зборная Нідэрландаў часцяком сустракалася з немцамі, але перамагчы ў буйным турніры ў іх не атрымлівалася. У паўфінале Еўра-1988. аналітыкі перавагу аддавалі гаспадыні, але "аранжавыя" змаглі стварыць сенсацыю.

Гульня ішла спакойна, з невялікай перавагай немцаў. На 55-й хвіліне рэферы за сумніўны фол ставіць пенальці ў вароты галандцаў, і Матэўс забівае. Зборная Нідэрландаў усімі сіламі пабегла да варот суперніка. Немцы ж селі ў абарону. І вось, на 74-й хвіліне "аранжавыя" зарабляюць пенальці, Рональд кума без памылак забівае. Паядынак ішоў да дадатковага часу, але Марка ван Бастен не пакідае шанцаў ФРГ на 90-й хвіліне.

У Штутгарце ў другім паўфінальным матчы сышліся зборныя СССР і Італіі. Савецкая каманда дэманстравала выдатны футбол і выглядала нашмат лепш суперніка. На 60-й хвіліне Літоўчанка забіў першы мяч. Праз дзве хвіліны ў вароты італьянцаў прыляцеў другі. На гэты раз адзначыўся Алег Пратасаў. Каманда магла вызначыцца яшчэ, але гульня скончылася перавагай у два мяча. Гульцы сваёй атакавалай гульнёй заслужылі апладысменты балельшчыкаў.

Фінал Еўра-1988 па футболе

Упершыню ў гісторыі чэмпіянатаў Еўропы супернікі сустрэліся двойчы. У першым матчы савецкая зборная гуляла дрэнна, але выйграла. Другі ж матч працякаў на роўных, у некаторых момантах каманда Лобановского нават пераўзыходзіла суперніка, але перамагчы не здолела.

На 32-й хвіліне забіў Гуль. На 54-й зрабіў лік канчатковым ван Бастен. Зборная СССР не здавалася, робячы нападкі на вароты галандцаў, але забіць так і не змагла.

Каманда здолела заваяваць павагу балельшчыкаў у краіне, нягледзячы на пройгрыш. Кіраўніцтва вылучыла кожнаму гульцу каля 25 тысяч долараў, што вельмі нядрэнна па тых часах. Еўра-1988. стала для СССР апошнім удалым турнірам. Пасля гэтага быў правал на Чэмпіянаце свету ў Італіі, а затым Савецкі Саюз і зусім перастаў існаваць.

Copyright © 2018 be.delachieve.com. Theme powered by WordPress.