Спорт і ФітнэсФутбол

ЕЎРА-1960: вынікі

Ідэя правесці турнір паміж еўрапейскімі зборнымі з'явілася ў 1927 годзе. У той час рэалізаваць яе не атрымалася. Праз 30 гадоў УЕФА вярнуўся да гэтай ідэі і стварыў чэмпіянат Еўропы, або Кубак Анры Делоне. Першы розыгрыш адбыўся ў 1960 годзе. Фінальную частку прыняла Францыя.

рэгламент

Не ўсе еўрапейскія зборныя падтрымалі ідэю аб правядзенні ЕЎРА-1960. Ад удзелу ў турніры адмовілася 13 з 30 краін. Сярод іх можна адзначыць Італію, Англію, ФРГ, Бельгію і Швецыю. Футбольныя федэрацыі лічылі, што розыгрыш кубка перашкодзіць аднавіцца гульцам пасля сезону.

Іншыя 17 краін, якія ўваходзяць у УЕФА, удзельнічалі ў лёсаванні 1/8 і 1/4 фіналу. Прайшла яна ў пачатку чэрвеня 1958 года. 14 каманд, у тым ліку і СССР, пачалі выступленні ў 1/8. Ірландыя і Чэхаславакія праводзілі класіфікацыйны паядынак.

У 1/8 і 1/4 фіналу праводзілася два матчы: дома і на выездзе. Паўфінал і фінал ЕЎРА-1960 праходзіў у Францыі, так як Анры Дэлон быў старшынёй Федэрацыі футбола Францыі.

старт

Падчас розыгрышу ЕЎРА-1960 не было строга рэгламентаванага календара - кіраўніцтва зборных самастойна дамаўляліся пра месца і час правядзення. Кваліфікацыйныя матчы, якія, па ідэі, павінны праходзіць у першую чаргу, адбыліся толькi 5 красавіка і 10 мая 1959 гады. Першы матч дома выйграла Ірландыя з лікам 2: 0. Гульня ў адказ прайшла ў Браціславе, чэхі змаглі забіць чатыры мячы без і прайшлі далей.

Дэбютная гульня ЕЎРА-1960 адбылася 28 верасня 1958 года. Сустрэча СССР-Венгрыя стала першай у гісторыі Кубка Еўропы. Матч праходзіў на стадыёне "Лужнікі".

1/8 фіналу

ЕЎРА-1960 да футболе Расія (каманда СССР) пачала з хатняга паядынку супраць венграў. На паядынак прыйшло 100000 фанатаў. Першы гол у матчы (і гісторыі Чэмпіянату Еўропы) быў забіты на 4-й хвіліне савецкім футбалістам Анатолем Ільіным. На ЕЎРА-1960 да футболе СССР стаў першым ва ўсім. Вячаслаў Метревели неўзабаве павялічыў кошт, а Валянцін Іваноў зрабіў лік разгромным. Венгры змаглі адказаць толькі адным мячом на 84-й хвіліне.

Матч у адказ прайшоў праз год - 27 верасня 1959 гады. Зноў удача ўстала на бок савецкай зборнай. Мінімальна абыграўшы венграў, СССР адправіўся ў 1/4 фіналу.

У другой пары сышліся французы і грэкі. Першы матч адбыўся ў Францыі. Запоўнены "Парк дэ Прэнс" ўбачыў восем мячоў, прычым сем з іх забілі гаспадары. Матч у адказ скончыўся з лікам: 1: 1.

Першы матч паміж Румыніяй і Турцыяй адбыўся ў Бухарэсце. Мацнейшымі аказаліся румыны, забіўшы тры мячы без адказу. 26 красавіка 1959 года ў Стамбуле прайшла сустрэча ў адказ. Турцыя выйграла 2: 0, але гэтага было недастаткова. У чвэрцьфінал адправілася румынская каманда.

Пара Нарвегія-Аўстрыя першую гульню правяла ў Осла. З мінімальным лікам ўдалося перамагчы аўстрыйцам. Сустрэча ў адказ адбылася ў Вене і завяршылася з лікам: 5: 2 на карысць Аўстрыі.

У 1/8 фіналу ЕЎРА-1960 да футболе сустрэлася Югаславія і Балгарыя. Фаварыт у пары быў відавочны. Першы матч выйграла зборная Югаславіі з лікам: 2: 0. Другі скончыўся нічыёй (1: 1).

Цікавай парай на ЕЎРА 1960 года стала ГДР-Партугалія. Першы матч адбыўся ў Берліне, дзе гаспадары саступілі (2: 2). У гасцявой сустрэчы ў Партугаліі немцы вызначыліся двойчы, але перамога засталася за гаспадарамі (3: 2).

Зыход пары Іспанія-Польшча быў даволі відавочны. У гасцях іспанцы перамаглі (4: 2). Дома выйгралі 3: 0 і адправіліся ў 1/4 фіналу.

У заключнай пары Данія гуляла з пераможцам кваліфікацыйнага раунда - Чэхаславакіяй. У Капенгагене пераможцу выявіць не ўдалося (2: 2). Дома ж чэхі буйна абыгралі датчанаў (5: 1).

1/4 фіналу

Самым чаканым матчам стаў СССР-Іспанія. Загадзя пераможцы было складана прадбачыць. Але заўзятарам не наканавана было ўбачыць захапляльных супрацьстаянняў. Прычынай сталі палітычныя адносіны дзвюх краін, якія ў тыя гады былі нацягнутымі. Іспанія адмовілася ад наведвання СССР, прапанаваўшы правесці матчы на нейтральнай тэрыторыі. УЕФА адказала адмовай, аштрафаваўшы зборную і прызначыўшы дыскваліфікацыю. Такім чынам, СССР адправілася ў паўфінал ЕЎРА-1960.

Францыі ў пару дасталася Аўстрыя. Французы выйгралі абодва матчы. Першы завяршыўся з лікам: 5: 2, другі - 2: 4.

Партугалія супрацьстаяла Югаславіі. Першы матч партугальцы з цяжкасцю выйгралі з лікам: 2: 1. Сустрэча ў адказ, якая праходзіла ў Бялградзе, завяршылася разгромам Партугаліі (5: 1).

У апошняй пары сустрэліся Румынія і Чэхаславакія. Будучы ў рангу фаварыта, чэхі ўпэўнена выйгралі два матчы - (0: 2) і (3: 0).

паўфінал

У канцы траўня 1960 года прайшла жараб'ёўка паўфіналаў. У праціўнікі СССР дасталася Чэхаславакія. Францыя згуляла з Югаславіяй.

Матч з удзелам савецкай зборнай прайшоў на арэне "Веладром". Без асаблівых высілкаў айчынныя футбалісты абыгралі чэхаў. Першы гол забіў Іваноў, у другім тайме ён жа падвоіў вынік, а Віктар панядзелак паставіў кропку ў матчы.

У другім матчы фаварытам лічылася Францыя, нягледзячы на адсутнасць некалькіх ключавых гульцоў. Югаславы павялі 1: 0, але тут жа прапусцілі. Французы ўзялі верх у гульні і ўжо да 53-й хвіліне вялі 1: 4. На 55-й хвіліне госьці забілі другі, але гэтага было відавочна недастаткова. А затым здарылася неверагоднае. Паміж 75 і 79-й хвілінай югаславы адзначыліся тройчы, і выйшлі ў фінал.

Матч за 3-е месца

Засмучаная пройгрышам Францыя, вельмі няўпэўнена правяла заключны паядынак супраць чэхаў. Незадаволеныя заўзятары за любую памылку асвіствалі сваю каманду. Вынікам стала перамога Чэхаславакіі з лікам: 2: 0.

фінал

Матч СССР-Югаславія праходзіў на мокрым полі, пад дажджом. У цэлым гульня апынулася роўнай. Спачатку лепш выглядалі югаславы. На 43-й хвіліне Галіч вывеў каманду наперад. Адказаць савецкія футбалісты змаглі ўжо на 49-й хвіліне. Другі тайм праходзіў пад націскам СССР. Выявіць пераможцу ў асноўны час не ўдалося. Толькі на 113-й хвіліне Віктар Панядзелак забіў другі мяч. ЕЎРА-1960 зборная СССР выйграла, дзякуючы ўпартасьці футбалістаў і спадарожнаму ім шанцаваньню.