Спорт і ФітнэсСпорт на адкрытым паветры

Расійская біятланістка Вольга Вилухина: біяграфія, поспехі, фота

Гэтая зусім яшчэ маладая, але ўжо знакамітая спартсменка сваю першую значную перамогу на міжнародных спаборніцтвах атрымала ў 2006 годзе на Чэмпіянаце свету. Яна прыняла ўдзел у юніёрскіх спаборніцтвах, калі ёй было ўсяго толькі 14 гадоў. Вольга Вилухина выйграла тады не толькі спрынт, але заслужыла яшчэ два медалі: у эстафеце - сярэбраны, у гонцы пераследу - бронзавы.

Кароткая біяграфія

Нарадзілася Вольга ў 1988 годзе ў Башкартастане (Мяжгор'е), 22 сакавіка. Яе бацькі: бацька - Г. В. Вилухин, у свой час працаваў інжынерам-будаўніком, маці - О.В. Вилухина, аператар мясцовай кацельні.

Першапачаткова Вольга Вилухина займалася ў спартыўнай школе лыжным спортам. Яе прывялі туды бацькі. Аднак у дадзеным выглядзе ў дзяўчынкі не ўсё складвалася, і ёй было прапанавана займацца біятлонам. Гэта і стала знакавай падзеяй у якая пачынаецца спартыўнай кар'еры Олі.

У агульнаадукацыйнай школе яна вучылася добра, шмат чытала з самага дзяцінства. У яе ёсць любімы раман аўтара Паоло Коэльо «Адзінаццаць хвілін».

Вольга Вилухина: фота, першыя перамогі

Нязменны трэнер Вольгі - Валерый Іваноў, цяпер - грамадзянскі муж.

Як адзначалася вышэй, першая значная перамога для спартсменкі была на Чэмпіянаце свету па юніёрскім біятлоне ў 2006 годзе, які праходзіў у Амерыцы (г. Прэск-Айле). Там у яе не склалася толькі індывідуальная гонка, дзе яна заняла 26-е месца. У гэтых спаборніцтвах яна змагалася са спартсменкамі высокага міжнароднага ўзроўню. Варта адзначыць, што на той момант Вилухина біятлонам займалася толькі 2 гады.

Наступныя сур'ёзныя для яе спаборніцтвы былі ў Мартэла, дзе праходзіў таксама Чэмпіянат свету па біятлоне. Але тут яна не змагла паўтарыць свой папярэдні вынік і заваявала срэбраны медаль (другое месца) у эстафетнай гонцы.

Самым удалым у спартыўнай кар'еры таленавітай спартсменкі быў Чэмпіянат Еўропы, які праходзіў у горадзе Уфе (2009 год). Тады Вольга Вилухина стала чатыры разы чэмпіёнкай Еўропы сярод маладых спартсменаў. На гэтых юніёрскіх спаборніцтвах дзяўчына змагла падняцца на п'едэстал ва ўсіх 4-х этапах спаборніцтваў, заняўшы 1-е месца.

Цудоўныя поспехі не засталіся незаўважанымі прадстаўнікамі нацыянальнай каманды краіны. Ёй было прапанавана прыняць удзел у спаборніцтвах у Ханты-Мансійску (этап Кубка). Такім чынам, яна апынулася ў спісах шасцёркі лепшых спартсменак і ўвайшла ў каманду расійскай зборнай.

далейшыя поспехі

У складзе зборнай Расіі дзяўчына ўпершыню адправілася ў Оберхов на зборы для трэніровак, дзе нечакана захварэла. У сувязі з гэтым яна так і не прыняла ўдзел ні ў адной гонцы Кубка і нават прапусціла некаторыя этапы Кубка IBU. У сезон 2010/2011 Вольга зноў прыняла ўдзел у самых першых этапах сусветнага Кубка, а затым яе зноў падвяло здароўе.

Пасля хваробы Вилухина два разы заваявала лідзіруючыя месца ў спрынце, якія праходзілі ў Італіі і Швецыі. Але на Кубку IBU Вольга Вилухина засталася без прызавога месца з-за недарэчнай хібы, няўважлівасці. Яна забылася надзець свой нумар, і пакуль бегалі за ім, спартсменка стартавала з затрымка і затрымалася на 40 секунд. Роўна гэты час і аддзяліла яе ад пераможцы спаборніцтваў.

Сезон у 2011-2012 гг. прынёс спартсменцы поспехі. У Хохфільцэне яна перамагла разам з камандай у змяшанай эстафеце і ўзяла бронзу ў гонцы ў Рупольдынгу.

У 2013 годзе на Кубку свету біятланістка Вольга Вилухина паднялася на 2-е месца.

Алімпіяда «Сочы-2014»

Алімпіяда ў Сочы - першыя Алімпійскія гульні для 25-гадовай спартсменкі. У сувязі з гэтым ніхто асабліва і не ўскладаў на яе надзеі. Аднак яна многіх здзівіла, калі на 7,5-кіламетровай гонцы выйграла алімпійскае серабро.

Адчувала яна сябе даволі ўпэўнена і з усіх сіл старалася не саступаць тытулаванай славацкай чэмпіёнцы Алімпіяды Анастасіі Кузьміной. Вилухина, выдатна Адстраляўшыся, прайграла Кузьміной толькі ў хуткасці.

Здольная Вольга Вилухина ў выніку неаднаразова ўздымалася на п'едэстал гонару пасля выйгрышаў у эстафетных камандных гонках (як жаночай, так і змешанай). Па праву яна з'яўляецца заўсёднікам ТОР-10 лепшых спартсменаў Расіі. Праўда, да індывідуальнай ўзнагароды вышэйшай пробы яна пакуль не дабралася. У яе ўсё яшчэ наперадзе.

Copyright © 2018 be.delachieve.com. Theme powered by WordPress.