Спорт і ФітнэсСпорт на адкрытым паветры

Фуркад Мартэн: біяграфія французскага біятланіста

Фуркад Мартэн - адзін з лепшых французскіх біятланістаў. Чэмпіён Алімпійскіх гульняў 2014 года. Мартэн - малодшы брат не менш адоранага біятланіста Сымона Фуркада.

Пачатак кар'еры

Першапачаткова бацькі аддалі двух братоў у хакейную секцыю, але, так як яна знаходзілася далёка ад дома, ім не заўсёды ўдавалася адвезці туды дзяцей. Таму Сымона і Мартэна перавялі ў секцыю бегавых лыж. З часам братам надакучыла проста бегаць, і яны «закінулі за спіны вінтоўкі».

Мартэн Фуркад (фота гл. Ніжэй) вельмі ўдала прыйшоў у спорт. Пачатак яго дзейнасці супала з завяршэннем кар'еры Рафаэля Пуарэ - легендарнага біятланіста, які вырашыў пакінуць лыжы і заняцца трэнерскай працай. У многіх сваіх інтэрв'ю Мартэн заяўляў, што Пуарэ з'яўляецца яго кумірам.

На працягу першых двух гадоў Фуркад нічым асаблівым не вылучаўся. Яму заўсёды ўдавалася трапляць у очковую зону, але перамог і медаляў не было. Нездарма кажуць, што біятлон лічыцца "дарослым" выглядам спорту. Дасягнення нарвежца Б'ёрндалена на апошняй Алімпіядзе толькі гэта пацвярджаюць.

сезон 2009-2010

Фуркад Мартэн стаў вядомы ў 2010 годзе, калі выйграў срэбра ў мас-старце на Алімпійскіх гульнях. Пасля гэтага ён тры разы перамог на спаборніцтвах у рамках Кубка свету. Адзін раз у Кантыялахці і два разы ў Осла. Гэта дазволіла яму заняць у агульным заліку пятае месца. Яго брат стаў сёмым.

сезон 2010-2011

Для Фуркада гэта быў паспяховы сезон. Ён пачаў з трох трапленняў у топ-5 у Эстэрсундзе. Потым заняў 2-е месца ў Рупольдынгу ва ўсіх трох гонках. А выйгрыш мас-старту ў Форт-Кенте і Антхольцы дазволіў яму прыехаць на чэмпіянат свету відавочным фаварытам.

Дзякуючы высокай хуткасці і дакладнасці Мартэна французская зборная заняла ў змяшанай эстафеце 3-е месца. Самому ж Фуркад дасталася сярэбраны медаль у спрынце і залатая у перасьледзе (нягледзячы на тры промахі). Па выніках сезона біятланіст трапіў на 3-е месца агульнага заліку Кубка свету.

сезон 2011-2012

Перад пачаткам сезона Фуркад Мартэн паставіў перад сабой выразную мэта - заняць 1-е ці 2-е месца ў заліковай табліцы. Гэта задачу ён пачаў ўвасабляць адразу, на першым этапе, перамогшы ў гонцы пераследу і індывідуальнай гонцы. Яшчэ да канца сезона стала зразумела, што спартсмен зойме 1-е месца ў агульным заліку Кубка свету. Акрамя гэтага, Мартэн атрымаў Малыя крыштальныя глобусы ў пераследзе і ў спрынце.

сезон 2012-2013

Быў адкрыты перамогай француза ў шведскім Эстэрсундзе (індывідуальная гонка). У спрынце было ўсё не так удала - толькі 10-е месца. Затое потым Фуркад змог перамагчы ў гонцы пераследу. Наступныя этапы былі не вельмі паспяховымі: француз не займаў першых месцаў. Віной таму была атрыманая ім у Оберхофе траўма пляча.

Адсутнасць Свендсена на перадалімпійскай тыдні ў Сочы дазволіла Мартэнам перамагчы ў двух гонках з двух якія праводзяцца. У індывідуальным спаборніцтве на 20 кіламетраў Фуркад прамахнуўся толькі адзін раз, ліквідаваў 60-секунднае адставанне ад лідэра - Бинбахера. У выніку перавага Мартэна на фінішы склала 7 секунд. У спрынтарскім спаборніцтве на 10 кіламетраў француз не зрабіў ніводнага промаху і ўпэўнена заняў першае месца, абышоўшы сярэбранага прызёра Яўгена Устюгова на 40 секунд.

Апошні этап Кубка свету, які праходзіў у Ханты-Мансійску, стаў для француза трыумфальным. Фуркад выйграў спрынтарскую гонку, не дапусціўшы ніводнага промаху. У пасьюте ён не змог дасягнуць падобнага поспеху. Мартэн прамахнуўся на кожным рубяжы, здзейсніўшы 5 памылак.

Нягледзячы на шэраг няўдач, па выніках 2013 года Фуркад ўсё ж абагнаў свайго галоўнага суперніка Свендсена на 421 бал, пабіўшы тым самым рэкорд па колькасці набраных за сезон ачкоў. Таксама біятланіст заваяваў Крыштальныя глобусы ва ўсіх відах гонак.

Алімпіяды 2014 года

8 Люты Сакавік Фуркад, фота якога прыкладаюцца да артыкула, прыняў удзел у спрынтэрскай гонцы. На жаль, на лёжке ён прамахнуўся. У выніку спартсмену прыйшлося здавольвацца 5 месцам.

10 лютага ён удзельнічаў у гонцы пераследу, дзе яму не было роўных. Біятланіст прамахнуўся ўсяго адзін раз. Да таго ж тэхніка конькового ходу Мартэна Фуркада была бездакорная. Нядзіўна, што ён апынуўся першым.

13 лютага Мартэн удзельнічаў у індывідуальнай гонцы ў комплексе Лаура. І зноў у спартсмена - адзін промах і другое золата. 2-е месца заняў тады немец Эрых Лессер, а 3-е - расіянін Яўген Гараничев.

Усе фанаты біятлона чакалі цяжкая барацьба паміж Свендсеном і Фуркад. І яна адбылася 18 лютага на мас-старце. Дуэль была вельмі захапляльнай. Каб вызначыць пераможцу, суддзям прыйшлося праглядаць фотафініш. Гэта стала 4-й перамогай Свенсен на Алімпійскіх гульнях.

Эстафета 4 × 7,5 км завяршала алімпійскі біятлон. Мартэн Фуркад хоць і бег на апошнім этапе, але не змог нічым дапамагчы зборнай Францыі. У выніку яна не патрапіла на п'едэстал.