Аліна Іванова - лёгкаатлетка, вядомая ва ўсім свеце сваімі дасягненнямі ў спорце. Яна з'яўляецца гонарам Расіі і ўсяго былога СССР. Спартсменка спецыялізуецца на спартыўнай хадзе, а таксама марафонскім бегу.

Кароткая біяграфія

У 1969 годзе, 16 сакавіка, нарадзілася на свет будучая лёгкаатлетка Іванова Аліна. Біяграфія спартсменкі пачалася ў невялікай вёсцы пад назвай Кильдишево, якая знаходзілася ў Ядринском раёне Чувашскай Рэспублікі. Цікавасць да спорту паўстаў у дзяўчынкі з самага дзяцінства. Спачатку яна займалася спортам для сябе, а потым вырашыла ператварыць сваё хобі ў прафесійную кар'еру. Зрабіўшы гэты выбар, Аліна Іванова цалкам і цалкам прысвяціла сваё жыццё лёгкай атлетыцы. Але дзяўчына памятала і пра важнасць вышэйшай адукацыі, таму скончыла Чувашская педагагічны інстытут. Спартовым настаўнікам Аліны быў Генадзь Іваноў, які кідаўся ёй сакрэты лёгкаатлетычнага майстэрства. Правучыўшыся год, Аліна ўжо стала вядомай асобай ў спартыўных колах.

Першыя спартыўныя поспехі

У 1994 годзе Міжнародная федэрацыя лёгкай атлетыкі ўзнагародзіла Іванову незвычайнай медалём. Спартсменка паставіла шакавальны рэкорд па спартыўнай хадзе на дыстанцыю 3 км. Спаборніцтвы праходзілі ў горадзе Маскве. Гэта быў прэстыжны міжнародны турнір пад назвай «Руская зіма». Аліна Іванова пераадолела даволі доўгую дыстанцыю ўсяго за 11 хвілін і 44 секунды. Менавіта такі вынік быў зафіксаваны секундамерамі. На працягу трох гадоў найбольш моцныя майстры па спартыўнай хадзе спрабавалі пабіць пастаўлены Алінай рэкорд. Але ўсе іх спробы былі беспаспяховымі. Івановай была ўручана памятная ўзнагарода самім прэзідэнтам Чувашыі Мікалаем Фёдаравым. Ён захапляўся сваёй зямлячкай і яе дасягненнямі ў спорце.

На піку сусветнай славы

Вялікі спартыўны трыумф прыйшоў да Аліне ў 1991 годзе. На спаборніцтвах, якія праходзілі ў Японіі, спартсменка фінішавала першай. Яе чакала залатая медаль за пройдзеную дыстанцыю ў 10 кіламетраў. Яна змагла абагнаць сваіх двух галоўных суперніц на цэлых чатырнаццаць секунд. Здавалася, ніхто не здольны супернічаць з лёгкаатлеткі на яе шляху да запаветнага фінішу. 42 хвіліны і 59 секунд - час, за якое Алінай была пройдзеная даволі доўгая дыстанцыя. Іванова Аліна стала першай лёгкаатлеткі ў Чувашыі, якая змагла атрымаць золата ў дадзеным выглядзе спорту. Ёй скарылася самая высокая прыступку на п'едэстале гонару. У той час ніхто не мог падумаць, што ў недалёкай будучыні лёгкаатлетку чакае спартыўная драма.

Нечаканы паварот на Алімпіядзе ў Барселоне

У 1992 годзе стартавалі Алімпійскія гульні ў Іспаніі, у Барселоне. Гэта было знакавае і гістарычная падзея ў свеце спорту. Бо ўпершыню ў праграму гульняў афіцыйна была ўключана жаночая спартыўная хадзьба. Лёгкаатлетка Аліна Іванова трэніравалася з вялікім стараннасцю. Яна марыла атрымаць перамогу на гэтых важных спаборніцтвах. Многія былі ўпэўненыя ў яе перамогі. Але фартуна на гэты раз адвярнулася ад Аліны. Якая прыехала ў Барселону Іванова знаходзілася ў найлепшай спартыўнай форме. Яна была гатовая змагацца за перамогу. Разам з Івановай стартавала Алена Мікалаева, расейская лёгкаатлетка. Першыя дзевяць кіламетраў тандэм дзяўчат лідыраваў. Але на фінішнай прамой наперад нечакана вырвалася кітаянка. Івановай спатрэбілася сабраць усе свае сілы, каб дагнаць суперніц. Ёй атрымоўваецца фінішаваць першай. Але суддзі вырашылі перагледзець запіс спаборніцтваў, каб пераканацца ў захаванні спартсменкамі ўсіх правілаў. Аліна была ўзрушаная канчатковым вынікам. Яе дыскваліфікавалі за парушэнне правілаў спартыўнай хады.

Сапраўдную спартсменку ня зламаць

Нягледзячы на бяду, якая здарылася ў Барселоне, Аліна Іванова не кінула вялікі спорт. Па-за усялякіх сумневаў, у яе жалезны характар і моцная воля. Спартсменка вырашае заняцца марафонскім бегам. У 1993 годзе ў Лондане адбыўся яе дэбют. Яна фінішавала восьмай. Пасля гэтых спаборніцтваў Іванова пачынае ўзмоцнена трэніравацца, каб у наступны раз прабегчы з лепшым вынікам. Яна ўдзельнічала яшчэ ў некалькіх марафонах. Але спартсменка яшчэ не зразумела ўсёй тонкасці бегу на гэтак працяглыя дыстанцыі. Яе энтузіязм перашкаджаў фінішаваць першай. Трэнер Аліны стараўся прыцішыць яе пал і кантраляваў яе трэніроўкі, паколькі Іванова не давала адпачыць свайго цела.

Першая перамога на марафонскай дыстанцыі

У 1995 годзе праводзіўся марафонскі прабег. Газеты Пітсбурга (горада ў ЗША) былі напоўнены артыкуламі аб які мае быць спаборніцтве. Старт быў прызначаны на раніцу, калі на вуліцы яшчэ было даволі халаднавата. Але днём тэмпература прыкметна паднялася. Прабег праходзіў у жудасных умовах знясільваючага пекла. Першае месца ў гэтым марафоне было падзелена паміж двума спартоўцамі: кенійца Карве і Алінай. За сваю перамогу Іванова Аліна атрымала прыстойныя прызавыя.

Выбітная спартоўка і клапатлівая маці

У 1999 годзе Іванова брала ўдзел у міжнародным турніры, які праводзіўся ў Сіднэі. Яна першай прабегла марафонскую дыстанцыю. Яе перамога стала пераканаўчай заяўкай на ўдзел у Алімпіядзе-2000. Але трэнеры зрабілі стаўку на правераных спартсменаў, якія вярнуліся ні з чым. Неўзабаве Іванова Аліна Пятроўна стала маці. Цэлы год яна жыла без трэніровак, надавала ўся ўвага свайму дзіцяці. Але крыху пазней яна вярнулася да звыклых спартовым нагрузак. У 2003 годзе яна была ўключана ў склад зборнай Расіі. Прабегшы паўмарафон, Аліна змагла заваяваць Кубак свету. Бо сапраўдную спартсменку не спыніць нішто.

Copyright © 2018 be.delachieve.com. Theme powered by WordPress.