Спорт і ФітнэсБейсбол

Асноўныя правілы баскетбола

Баскетбол - адна з самых вядомых гульняў ва ўсім свеце, у якую гуляюць і мужчыны, і жанчыны. Гульня, якая ўваходзіць не толькі ў школьную праграму, але і ў праграму Алімпійскіх гульняў, таму правілы баскетбола вядомыя ўсім. З 1935 года праводзяцца рэгулярныя чэмпіянаты Еўропы, а з 1950 - чэмпіянаты свету. Прыдумана яна была ў XIX стагоддзі, а менавіта 21 снежня 1891 года. Бацькам баскетбола лічаць канадскім-амерыканскага трэнера Джэймса Нейсмита, які на момант стварэння гульні працаваў у Спрингфилдской міжнароднай школе выкладчыкам фізічнага выхавання.

З'явіўся баскетбол выпадкова, так як Нейсмит не задаваўся мэтай стварыць гульню, а толькі хацеў павялічыць фізічную нагрузку для сваіх студэнтаў, таму што ў зімовы перыяд часу нагрузка аўтаматычна памяншалася з-за дрэннага надвор'я. Так, у сценах спартыўнай амерыканскай школы, былі закладзеныя асноўныя правілы баскетбола звычайным выкладчыкам, які пасля стаў вядомым на ўвесь свет наватарам. Папулярнасць гульні ў сістэме фізічнага выхавання абумоўлена некалькімі фактарамі: па-першае, правілы баскетбола простыя і даступныя кожнаму; па-другое, гульня высока эмацыйная і відовішчная; па-трэцяе, яна станоўча ўздзейнічае на арганізм навучэнцаў; па-чацвёртае, яна не патрабуе значных эканамічных выдаткаў.

Разгледзім правілы баскетбола коратка. У гульні ўдзельнічаюць дзве каманды па дванаццаць чалавек, але на пляцоўцы адначасова могуць прысутнічаць мінімум тры чалавекі і максімум пяць. Намаганні каманды павінны быць накіраваны на тое, каб закінуць мяч у кошык супернікаў, пасля чаго ім залічваецца ачко, а таксама, каб перашкаджаць процілеглага камандзе, ўтрымліваць і закідваць мяч у сваё кальцо.

Адрознівае баскетбол ад большасці іншых гульняў тое, што гуляць можна толькі рукамі, а таксама катэгарычна забаронена знарок удараць і блакаваць мяч нагамі, біць па ім кулаком. Але існуюць выключэнні, напрыклад, калі гулец дакрануўся пяткай або нагой да мяча цалкам выпадкова. Правілы баскетбола забараняюць перасоўвацца з мячом па спартыўнай пляцоўцы ня удараючы яго аб падлогу, таму што ў такім выпадку ўлічваецца пранос мячы - гэта лічыцца парушэннем, і мяч павінен быць перададзены іншай камандзе. Перамагае ў гульні тая каманда, якая да канца набрала ачкоў больш, чым сапернікі. Калі ў канцы гульні акуляры на табло ў каманд роўныя, то прызначаецца так званы авертайм і сустрэча падаўжаецца яшчэ на пяць хвілін. Але бываюць выпадкі, калі і пасля дадатковага часу кошт застаецца роўным, тады пяціхвілінкі прызначаюць да таго часу, пакуль не будзе вызначаны пераможца.

Кантакт з кальцо залічваецца па розных крытэрах. Максімальны лік камандам залічваецца ў тым выпадку, калі кідок быў рэалізаваны гульцом з-за трохачковых лініі, якая акружае кожную кошык. Такое трапленне дадае камандзе тры ачкі. Два ачкі залічваецца тады, калі кідок быў ажыццёўлены з блізкай або сярэдняй дыстанцыі, гэта значыць бліжэй трохачковых зоны. І нарэшце, адно ачко - калі кідок выраблены са штрафной лініі. Пачынае гульню тая каманда, гулец якой правільна адбіў мяч ў спрэчным кідку ў цэнтральным крузе. Матч пабіты на чатыры перыяду па дзесяць хвілін, а ў Нацыянальнай баскетбольнай асацыяцыі - па дванаццаць хвілін. Падчас перапынку паміж першым і другім перыядам складае ўсяго дзве хвіліны, столькі ж часу доўжыцца перапынак паміж трэцім і чацвёртым перыядам. Самы працяглы перапынак адбываецца паміж трэцяй і чацвёртай чвэрцю, ён доўжыцца пятнаццаць хвілін. Пасля яго звычайна каманды абменьваюцца кольцамі.

Правілы баскетбола дазваляюць праводзіць сустрэчу як на адкрытай пляцоўцы, так і ў спартыўнай зале, толькі з вышынёй столі не менш за сем метраў. Даўжыня поля павінна складаць роўна 26 м, а шырыня - 14 м. Памер шчыта - 180x120 гл. Ад стойкі. Патрабаванае адлегласць паміж ніжнім краем шчыта і падлогай - 275 см. Кошык складаецца з металічнага кольца, абцягнутай сеткай, якая не мае дна. Маса гульнявога мяча павінна быць роўная 600-650 г, а акружнасць, пры гэтым - 75-80 см.

Copyright © 2018 be.delachieve.com. Theme powered by WordPress.