Спорт і ФітнэсСпорт на адкрытым паветры

Подчуфарова Вольга: спартыўная кар'ера і біяграфія

Вольга Подчуфарова, біяграфія якой апісана ў дадзеным артыкуле, узыходзячая расійская зорка біятлона. Карэнная масквічка. Ва ўзросце дваццаці аднаго года Вольга стала пераможцай чэмпіянату свету па гэтым відзе спорту.

дзяцінства

Подчуфарова Вольга нарадзілася пятага жніўня 1992 г. у Маскве. Бацькі чэмпіёнкі ніякага дачынення да спорту не маюць. Мама працуе перакладчыкам і гідам, а бацька заняты ў сферы камп'ютэрных сістэм. Менавіта ён навучыў дачка катацца на бегавых лыжах. Хоць бацькі вадзілі дачку і на іншыя заняткі - у басейн, на бальныя танцы - яна выбрала біятлон.

Аддаць яе на лыжную секцыю параілі педагогі, так як фізічна дзяўчынка была вельмі развіта, ды і здольнасці былі бачныя няўзброеным поглядам. Але ездзіць на заняткі было вельмі далёка. Так Вольга была запісаная на бальныя танцы.

Захапленне спортам і першыя перамогі

Яна займалася восем гадоў. Нават ездзіла на спаборніцтвы. Але Вольга адчувала, што гэта не яе сьцежка. Таму, верагодна, і не дамаглася ў танцах поспеху. Калі Подчуфарова Вольга перайшла ў дзевяты клас, яна зацікавілася біятлонам. Вучні былі адпраўленыя на спаборніцтвы і павінны былі прайсці лыжную трохкіламетровую трасу.

Нягледзячы на тое што суперніцы дзяўчыны пастаянна хадзілі на трэніроўкі, Подчуфарова да фінішу прыйшла першай. Пасля гэтай перамогі яна папрасіла трэнера запісаць яе ў секцыю. Так яна апынулася ў спартыўнай школе «Юнацтва Москвы». Яе першым трэнерам стаў Юрый Лелин. Дзяўчыну ён трэніруе і па сённяшні дзень.

адукацыя

Пасля заканчэння сярэдняй школы Подчуфарова паступіла ў ВНУ дзяржаўнага кіравання на спецыяльнасць "менеджмент". Адначасова спартсменка працягвае трэніравацца. Графік атрымліваецца вельмі напружаны, але ў Вольгі выдатная вытрымка і дысцыплінаванасць. І гэта дапамагае ёй спраўляцца з вучобай і спортам.

спартыўная кар'ера

Вольга Подчуфарова, біяграфія якой вельмі цікавая, пачала сваю спартыўную кар'еру ў 2009 г. А праз пару гадоў ужо атрымала золата і срэбра на чэмпіянаце свету па летнім біятлоне. У 2012 годзе ў яе ўзнагародную скарбонку дадалося яшчэ 3 залатыя медалі за спрынт, эстафету і гонку пераследу. Гэты чэмпіянат свету праводзіўся ў Уфе.

У 2013 г. на аналагічных спаборніцтвах Подчуфарова Вольга змагла ўзяць бронзу. Да больш высокай узнагароды ёй не хапіла ўсяго за трыццаць секунд. 2013 годзе быў пераломным ў жыцці Подчуфаровой. З чэмпіянату свету, які праходзіў у Аўстрыі, Вольга прывезла тры медалі - бронзу, срэбра і золата.

Потым рушыў услед Кубак свету, які праходзіў у Сочы. Яна ўпершыню выступала за расійскую зборную. А раней толькі ў юніёрскіх складах. На Кубку свету Вольга заняла ў спрынце 58-е месца. На наступным ЧС у Ханты-Мансійску Подчуфарова палепшыла свой ранейшы вынік. Яна заняла 26-е месца ў гонцы пераследу. У 2014 г. на спаборніцтвах у Халменколене Подчуфарова Вольга заняла ў спрынце 21-е месца. Затым ездзіла на Алімпійскія гульні, якія праходзілі ў Сочы. Тады ў індывідуальнай гонцы заняла 49-е месца, а на спаборніцтвах у Эстэрсундзе прыйшла адзінаццатай.

Наступны этап апынуўся яшчэ больш выніковым. Яна заняла 4-е месца. Да пастамента ёй не хапіла ўсяго паўтары секунды. Вольга лічыцца лепшай біятланісткай. У 2016 годзе Подчуфарова павінна была выступаць у Халменколене, на чэмпіянаце свету. Але пасля 65-га месца ў спрынце была знятая трэнерамі са спаборніцтваў.

Прычынай апынулася недастатковая падрыхтоўка спартсменкі. Пасля выключэння са спаборніцтва Вольга абвясціла, што падумае над пераходам да самастойнага падрыхтоўцы. І ў гэтым выпадку трэніравацца будзе асобна ад расійскай зборнай.