Спорт і ФітнэсВодныя віды спорту

Расійскі плывец Сяргей Фесиков. Біяграфія і спартыўныя дасягненні.

Шмат выбітных расійскіх спартсменаў абараняюць гонар нашай краіны на разнастайных турнірах і спаборніцтвах міжнароднага ўзроўню. У плеяду лепшых ўваходзіць малады плывец Сяргей Фесиков. Пра яго, пра яго спартыўных поспехах пойдзе гаворка ў гэтым артыкуле.

Дзіцячыя гады будучага чэмпіёна

Расійскі плывец Сяргей Фесиков ураджэнец г. Ленінграда. Нарадзіўся будучы чэмпіён 1989/01/21 года ў сям'і спартсменаў. Яго тата (трэнер па валейболе Васіль Фесиков) і мама пасля нараджэння сына адразу вырашылі, што, як толькі хлопчык падрасце, яны аддадуць яго ў спорт. Праўда, не адразу вызначыліся у якой менавіта. Сярод разгляданых варыянтаў быў футбол, валейбол, плаванне. У выніку, калі Сярожы было 6 гадоў, яго прывялі ў басейн. Бацькі прынялі правільнае рашэнне. Сяргей Фесиков, плаванне для якога стала галоўным заняткам у жыцці, дамогся ў гэтым выглядзе спорту сур'ёзных поспехаў.

Першыя поспехі плыўца

Асноўную падрыхтоўку да спаборніцтваў і трэніроўкі Сяргей Фесиков праводзіў у г. Яраслаўлі і г. Обнінску. Паралельна вучыўся ў Яраслаўскім дзяржаўным універсітэце ім. П. Дзямідава, які скончыў у 2010 г., атрымаўшы спецыяльнасць «сацыяльны работнік».

Яго першымі сур'ёзнымі спартыўнымі поспехамі сталі перамогі на еўрапейскім чэмпіянаце 2007 г. сярод юніёраў у г. Антвэрпэне (Бельгія). Сяргей Фесиков заваяваў тады 3 медалі: два залатыя ўзнагароды - за заплыў 4х200 метраў і за пятидесятиметровку вольным стылем, а таксама адну сярэбраную медаль за стометровую дыстанцыю кролем.

Спартыўныя дасягненні вядомага расійскага плыўца

Таленавітага спартоўца запрасілі ў зборную РФ па плаванні. Дэбютнае выступленне плыўца ў складзе расійскай зборнай адбылося на Адкрытым чэмпіянаце па плаванні ў г.Париже. Расійскія плыўцы - А. Капралаў, Е. Лагуноў, С. Фесиков, А. Гречин, выйгралі эстафетны заплыў 4 па 100 м вольным стылем.

Лепшым сярод расейцаў плывец Фесиков стаў у г. Дэбрэцэне (Венгрыя) на еўрапейскім чэмпіянаце па плаванні ў 25-метровым басейне, заваяваўшы бронзавы медаль на 100 метрах комплексам.

Пазней, на першынстве краіны, дзякуючы перамогам на дыстанцыях 50 метраў кролем і 50 м на спіне, С. Фесиков атрымаў званне двухразовага чэмпіёна Расіі.

Няўдала склалася выступ расійскіх плыўцоў, сярод якіх быў і Сяргей Фесиков, на чэмпіянаце Еўропы 2008 г. у галандскім Эйндховене. Эстафетная каманда Расіі была дыскваліфікаваная з-за фальстарту аднаго з яе ўдзельнікаў. Не атрымалася Сяргею заняць прызавыя месцы ў заплывах 100 метраў кролем і 50 метраў.

Суцяшэньнем стаў лепшы вынік расійскай чацвёркі: С. Данец, Г. Фалько, С. Фесиков, Н. Скварцоў, у папярэднім заплыве эстафеты 4х100 метраў - 3 хвіліны 36,96 сек., А ў фінальнай стадыі спаборніцтваў нашы плыўцы пабілі рэкорд турніру, усталяваны 5 гадоў таму таксама расейцамі - 3 мін. 34,25 сек.

Фесиков ў складзе зборнай нашай краіны удзельнічаў у Алімпійскіх гульнях 2008 г. у Пекіне.

Паспяховым стаў для плыўца чэмпіянат Еўропы 2009 г. у плаванні на "кароткай" вадзе, на якім ён заваяваў «золата» ў камбінаваным эстафетным заплыве ў складзе зборнай РФ і ўсталяваў у суаўтарстве з іншымі ўдзельнікамі каманды новы сусветны рэкорд.

На адным з этапаў кубка свету ў Берліне Сяргей Фесиков, плаванне якога на дыстанцыі 100 м комплексам было бліскучым, зноў пабіў папярэдні сусветны рэкорд.

«Ураджайны» ў плане медалёў для Сяргея стаў 2014 годзе. "Золата" ён узяў на Кубку Расіі ў горадзе Руза.

Выдатныя вынікі плывец паказваў на этапах кубка свету на «кароткай» вадзе. На пятым этапе ў кітайскім Пекіне ён заняў першае месца ў комплексе на дыстанцыі 100 метраў.

Шосты этап у японскім Токіа прынёс яму два сярэбраныя медалі. Залатаносных стаў сёмы этап Кубка ў Сінгапуры. Плывец атрымаў вышэйшыя ўзнагароды ў стометровым заплыве кролем, у комплексе і ў камбінаванай эстафеце.

У бясконцай чарадзе спаборніцтваў і турніраў у жыцці расійскага спартсмена адбылася радасная падзея асабістага плана. 2013/08/16 года спартсмен ажаніўся на срэбнай медалісткай Алімпійскіх гульняў 2012, Анастасіі Зуевай. У 2014 годзе Настасся Фесикова і Сяргей Фесиков сталі шчаслівымі бацькамі. У іх нарадзіўся сын.

Ўрадавыя ўзнагароды спартсмена

За сур'ёзныя спартыўныя дасягненні і ўклад у развіццё расійскага спорту і фізічнай культуры плывец Сяргей Фесиков быў узнагароджаны медалём "За заслугі перад Айчынай» другой ступені. Таксама ён з'яўляецца майстрам спорту РФ.

Copyright © 2018 be.delachieve.com. Theme powered by WordPress.