Дом і сям'яДзеці

Канспект заняткаў у падрыхтоўчай групе па развіцці прамовы, па матэматыцы, па маляванні па ФГОС

Працэс выхавання і навучання падрастаючага пакалення доўгая i цяжкая. Для таго каб яго уніфікаваць і стандартаваць, быў распрацаваны шэраг методык, згодна з якімі ён і праводзіцца. Калі вы з'яўляецеся выхавацелькай у дзіцячым садку, то для падрыхтоўкі да ўрокаў і іх правядзення лепш за ўсё напісаць загадзя канспект заняткаў у падрыхтоўчай групе. Як яго зрабіць?

методыка

Перад тым як пачынаць падрыхтоўваць канспект заняткаў у падрыхтоўчай групе, вам неабходна вызначыцца, па якой методыцы будзеце праводзіць занятак. Існуе два падыходу да правядзення ўрока.

  • Па федэральным дзяржаўным патрабаванням (ФГТ).
  • Згодна з федэральнай дзяржаўнаму адукацыйнаму стандарту (ФГОС).

Кожны з іх рэгламентуе парадак правядзення заняткаў у сваёй узроставай групе, вось толькі ФГОС выкарыстоўваецца для навучання школьнікаў, а ФГТ - детсадовцев. Такім чынам, калі ад вас патрабуюць у ДОУ скласці канспект заняткі ў падрыхтоўчай групе па ФГОС, вы можаце напісаць яго ў адвольнай форме, бо дадзены стандарт за гэта не адказвае. Правільна будзе падрыхтаваць занятак згодна ФГТ, але нават у гэтым выпадку ён рэгламентуе ня папяровую пісаніну, а толькі агульную канцэпцыю правядзення ўрока.

форма

Незалежна ад таго, па якой методыцы вы збіраецеся правесці ўрок, канспект будзе ўтрымліваць адны і тыя ж пункты. Канспект заняткі ў падрыхтоўчай групе па ФГОС і ФГТ будзе мець наступную структуру:

  1. Мэта.
  2. Падрыхтоўчая праца.
  3. Абсталяванне.
  4. Фармат правядзення.
  5. Ход заняткі.

Пішацца ўсё ў адвольнай форме. Захоўваць паслядоўнасць пунктаў не абавязкова, але так кіраўніку дзіцячага сада будзе прасцей зразумець і ўхваліць матэрыял і форму правядзення заняткі. Перад напісаннем галоўнае памятаць, што першыя чатыры пункты вы пішаце для кіраўніцтва, а пяты як памятку для сябе, каб нічога не забыць па ходзе правядзення. Канспект заняткаў у падрыхтоўчай групе лепш падрыхтаваць загадзя, каб паспець сабраць усе неабходныя матэрыялы і абсталяванне, а таксама падрыхтаваць выхаванцаў.

мэты

Калі пішацца канспект заняткаў у падрыхтоўчай групе, у дадзеным пункце неабходна ўказваць мэты, якіх выхавальнік збіраецца дасягнуць, правёўшы канкрэтнае занятак. У залежнасці ад прадмета ўрока яны могуць моцна адрознівацца, аднак памятаеце, што па ФГТ ў ДОУ заняткі павінны быць інтэграванымі, а значыць, ўключаць у сябе адразу некалькі прадметаў. Прывядзём для прыкладу некалькі розных мэтаў для розных прадметаў, якія можа ўключаць у сябе канспект заняткі ў падрыхтоўчай групе:

  • развіваць уменне суадносіць слова з прадметамі;
  • практыкаваць кошт да 10;
  • вырабляць найпростыя матэматычныя аперацыі з лічбамі да 10;
  • развіваць артыкуляцыю.

Як бачыце, усё проста. Дастаткова трохі падумаць, што вы хочаце даць дзецям, і гэты пункт не выкліча ў вас праблем. Лепш за ўсё праявіць фантазію: для дзяцей ўрок усё роўна будзе забаўкай, а для справаздачы спатрэбіцца што заўгодна.

падрыхтоўка

Наступным крокам, калі вы падрыхтоўвае канспект заняткі ў падрыхтоўчай групе, стане абдумванне і апісанне ўсяго інструментара, якім вы будзеце карыстацца падчас урока. Напрыклад, вы праводзіце занятак па развіцці прамовы на падставе казкі "Церамок". У 2 і 3 пунктах вашага канспекта вы павінны апісаць тое, што будзеце выкарыстоўваць:

  • фігуркі (карцінкі) жывёл;
  • "Церамок";
  • мнемотаблицы;
  • лісцікі з тэкстамі песенек;
  • папера для малявання.

Вашай задачай з'яўляецца апісаць усё, што можа спатрэбіцца ў навучанні. Не скупіцеся на апісання. Гэта можа здацца досыць дурным - пісаць пра тое, што само сабой зразумела, аднак разгледзець трэба ўсё да найменшых падрабязнасьцяў.

Як гэта павінна выглядаць

У пункце падрыхтоўкі да занятку паказваеце тое, што дзеці ўжо павінны і так ведаць. Прачытаць казку, умець пазнаваць жывёл, пра якія ідзе гаворка. Большасць інтэграваных і адкрытых заняткаў праводзяцца для таго, каб замацоўваць усё тое, што даведаліся дзеці за час навучання ў ДОУ.

Асобным пунктам у канспекце пакажыце, у якой форме будзе праводзіцца занятак. Ці будзе гэта музычны ўрок, а можа быць спаборніцтва, ці проста гульня, ці казка, у якой дзеці будуць галоўнымі героямі.

матэматыка

Давайце разгледзім канспект заняткі па матэматыцы ў падрыхтоўчай групе па тэме КВЗ. У ходзе канспекта Вам трэба будзе падаць, што дзяцей трэба разбіць на дзве каманды і прыдумаць ім назвы. У якасці каманды "журы" можна выкарыстоўваць бацькоў.

Фармат "КВЗ" вельмі добра падыходзіць для выніковых заняткаў, каб праверыць тое, чаму навучыліся дзеці і іх здольнасці працаваць у камандзе. Пры гэтым добра, калі акрамя вядучага будзе яшчэ адзін чалавек, які стане сачыць за тым, каб дзеці не звальвалі рашэнне задачак на аднаго і таго ж. Далей складаем канспект.

  1. Прывітанне. Каманды вітаюць адзін аднаго вершыкамі. Лепш калі кожнае дзіця вывучыць па адным радку, і яны па чарзе стануць іх прамаўляць.
  2. Размінка. Задаем кожнай камандзе па некалькі прасценькіх пытанняў (першы дзень тыдня, апошні месяц года) і падлічваем правільныя адказы, каб выявіць пераможца.
  3. Гульня з гледачамі. Выдаем бацькам спісы пытанняў паскладаней (колькі хвастоў у двух катоў, колькі вушэй у двух сабак).
  4. Фізкультурная паўза. Ладзім конкурс, хто лепш станцуе.
  5. Геаметрычны конкурс. Задача - намаляваць па некалькі геаметрычных фігур у розных кутах ліста.
  6. Конкурс капітанаў. Выдаем падліковыя палачкі (па 5 штук). Аднаму трэба сабраць два прамавугольніка, другому - два трыкутніка.
  7. Цяпер можна падлічыць агульныя акуляры і прыступаць да ўзнагароджання.

На гэтым кароткі канспект заняткі па матэматыцы ў падрыхтоўчай групы можна заканчваць. Запомніце: трэба апісваць усё нашмат больш падрабязна, уключаючы фразы, якія вы будзеце прамаўляць. Гэта стане падказкай, каб не забыцца ход гульні.

выяўленчае мастацтва

Канспект заняткі па маляванню ў падрыхтоўчай групе не моцна адрозніваецца ад матэматычнага. Здавалася б, зусім супрацьлеглыя прадметы, аднак ход правядзення заняткі апісваецца аднолькава. Давайце напішам кароткі канспект заняткі па маляванню ў падрыхтоўчай групе на аснове казкі "Калабок".

  1. Ознаменуем пачатак заняткі загадкай пра калабка. Адказаўшы на пытанне, дзеці зразумеюць сённяшнюю тэму ўрока.
  2. Такім чынам, у калабка дзень нараджэння. Давайце павіншуем яго танцам (размінка пад музыку).
  3. Але да калабка больш ніхто не прыйшоў. Ён запрашаў усіх лясных звяроў, а да гэтага часу нікога няма. Трэба разабрацца, што да чаго.
  4. Сустракаем зайца. Ён збіраў кветкі, але ўсе іх разгубіў па дарозе (малюем букет кветак).
  5. Воўк. Нёс вазачку садавіны, але захапіўся і сам усё з'еў (трэба намаляваць вазачку і садавіна).
  6. Ліса спрабуе сабраць домік з геаметрычных фігурак. Дзеці малююць квадратны дом, трохкутную дах, круглае акно.
  7. А мядзведзь спрабаваў намаляваць пейзаж. Малюем лясную паляну з зялёнай траўкай, сінім возерам і сонейкам.
  8. Апошнім заданнем стане маляванне партрэта калабка. Каб гэта зрабіць, выкарыстоўваем губку (або паралон), змочаную ў жоўтай фарбе. Вочы малюем ватовымі палачкамі.
  9. Калабок частуе гасцей.

Гэты прыкладны план можна выкарыстоўваць для складання паўнавартаснага канспекта. Вам застанецца толькі прыдумаць рэплікі жывёлам і маляўнічыя апісанні заданнях. У ходзе ўрока дзеці пазнаюць новыя тэрміны з малявання і навучацца нестандартным тэхнікам ў выяўленчым мастацтве.

гаворка

Апошняе, пра што мы сёння пагаворым, гэта канспект заняткі па развіцці ў падрыхтоўчай групе. У большасці выпадкаў, развіццё мае на ўвазе паляпшэнне маторыкі рухаў, хуткасці мыслення і ўменні мець зносіны з навакольнымі. Для таго каб паспяхова правесці ўрок, вам абавязкова спатрэбіцца канспект заняткаў. Рэчы ў падрыхтоўчай групе могуць быць самыя розныя. Дзеці павінны падрыхтаваць невялікія даклады (паведамленні) па тэматыцы, якую вы выберыце. Напрыклад, хай будзе "Восень".

  1. Пачынаем занятак з праслухоўвання музычнага твора. Напрыклад, "Восеньскі вальс" Шапэна.
  2. Апытваем дзяцей, якія асацыяцыі выклікала музыка. Дзеці зачытваюць нарыхтаваную гаворка.
  3. Чытанне верша пра восень парадкова.
  4. Даведваемся ў дзяцей, што яны б намалявалі на карціне, праслухаўшы верш.
  5. Фізічная размінка. Дзеці малююць што падалі, што кружлялі лісцікі.
  6. Праца з ілюстрацыямі. Які час года на малюнку, як дзеці гэта зразумелі?
  7. Гульня "наадварот" (па-даросламу, у антонімы). Выхавальнік кідае мяч дзецям, называе слова, яны павінны падабраць да яго антонім (халодны-тёплый). Нарыхтуйце спіс слоў загадзя.
  8. Адгадвалі загадкі пра восень.
  9. Ўзнагароджанне за ўдзел.

Вось і ўсё. Галоўнай задачай выхавацеля пры складанні канспекта з'яўляецца падрыхтоўка матэрыялу загадзя, каб здолець правесці ўрок бесперапынна і на адным дыханні, не даючы дзецям адцягвацца і сумаваць.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 be.delachieve.com. Theme powered by WordPress.